100 лет государственности Удмуртии
Ижкар+12 °C
1 -тӥ инвожо 2020 Вордӥськон
16+

Удмуртиысь Кун Кенеше быръёнъёсын одӥг мандатъем 24 округъёсын ворме «Единая Россия»

  • 318
  • 0
Ижкар / Удмуртия
Удмуртиысь Кун Кенеше быръёнъёсын одӥг мандатъем 24 округъёсын ворме «Единая Россия»
Туспуктэм: Алексей Арзамасцев

Удмуртиын 10-тӥ куарусёнэ улосвыллэн Кун Кенешаз быръёнъёслы йылпумъянъёс лэсьтон азьланьтӥське. Элькунысь Быръёнъёсъя валтӥсь ӧрилэн нимлыко сайтаз шараям нырысь-валысь ивортонъёсъя, одӥг мандатъем 24 округъёсын «Единая Россия» партилэн кандидатъёсыз вормо, 4 — ас мылкыдзыя ӵектӥськемъёс, 1 — КПРФ-лэн, 1 — «Справделивая Россия» партилэн.

Та дырлы Кун Кенеш ортчо одӥг мандатъем округъёсъя та кандидатъёс:

Ижкар

  • Округ № 1, Буммашевской — Фарит Губаев («Единая Россия»);
  • Округ № 2, Индустриальной — Андрей Смирнов («Единая Россия»);
  • Округ № 3, Азинской — Наиль Мухаметзянов («Единая Россия»);
  • Округ № 4, Машиностроительной — Карен Манукян («Единая Россия»);
  • Округ № 5, Металлургической — Сергей Лукьянчиков («Единая Россия»);
  • Округ № 6, Октябрьской — Владимир Паршин («Единая Россия»);
  • Округ № 7, Центральной — Сергей Клементьев («Единая Россия»);
  • Округ № 8, Рабочой — Зоя Степнова («Единая Россия»);
  • Округ № 9, Южной — Ленар Сафин («Единая Россия»);
  • Округ № 10, Нефтяной — Владимир Нельзин («Единая Россия»);
  • Округ № 11, Автозаводской — Александр Прозоров («Единая Россия»);
  • Округ № 12, Молодежной — Андрей Лямин («Единая Россия»).

Вотка

  • Округ № 13, Майской — Сергей Зуев (самовыдвижение);
  • Округ № 14, Заречной — Марина Котельникова («Единая Россия»).

Глазкар

  • Округ № 15, Западной — Владимир Пальшин («Единая Россия»);
  • Округ № 16, Левобережной — Денис Анищук (самовыдвижение).

Можга

  • Округ № 17, Можга ка — Андрей Крюков («Единая Россия»).

Сарапул

  • Округ № 18, Лымшор — Сергей Мусинов («Единая Россия»);
  • Округ № 19, Уйпал — Алексей Прасолов («Единая Россия»).

Ёрос округъёс 

  • Округ № 20, Балезино — Алексей Санников («Единая Россия»);
  • Округ № 21, Вотка — Владимир Варламов (самовыдвижение);
  • Округ № 22, Глазов — Владимир Невоструев («Единая Россия»);
  • Округ № 23, Дэри — Дмитрий Кузнецов («Единая Россия»);
  • Округ № 24, Эгра — Рашид Абашев («Единая Россия»);
  • Округ № 25, Кизнер — Андрей Ураськин («Единая Россия»);
  • Округ № 26, Пичи Пурга — Павел Чушъялов (КПРФ);
  • Округ № 27, Можга — Алексей Вершинин («Единая Россия»);
  • Округ № 28, Сарапул — Юрий Фёдоров («Единая Россия»);
  • Округ № 29, Ува — Олег Бобров («Справедливая Россия»);
  • Округ № 30, Якшур-Бӧдья — Софья Широбокова (самовыдвижение).

Огъя округъя нырысь-валысь йылпумъянъёс таӵе:

  1. «Единая Россия» — 63,16%;
  2. КПРФ — 14,86%;
  3. ЛДПР — 8,95%;
  4. «Справедливая Россия» — 6,57%;
  5. «Родина» — 1,94%;
  6. «Коммунисты России» — 1,44%.

Озьыен, элькун парламентлэн куатетӥ ӧтчамаз, азьвыл сямен ик, ньыль политика партиос луозы. Нырысь-валысь чотанъёсъя, «Единая Россия» 47 мандатъёс басьтоз, КПРФ — 5, ЛДПР — 2, «Справедливая Россия» — 2, ас мылкыдзыя ӵектӥськисьёс — 4.

Куара сётонэ 34,54 процентэз бырйисьёс пыриськизы.

Ватсалом, Удмуртилы тӧроез дырызлэсь вазь быръёнъёсын нырысь-валысь чакланъёсъя ворме Александр Бречалов. Солы 78,16 процентэз бырйисьёс дурбасьтӥзы.



Наверх
Вниз